me itt van pr japnsg! Sztem tk jk. Majd felkerl a folytats is. Itt vannak szavak s jelentsk, knyvcmek, az orszg fldrajza, rdekessgei, ennivalk stb...
Japn regk s mondk
Minden orszg kultrjrl sokat elrul a npkltszete. Ha valakit rdekel Japn trtnete, az sok rdekessget tallhat ebben a knyvben.
A ktetben tallhat mesket zmmel Kr. u. 1100 s 1350 kztt jegyeztk le, de termszetesen akadnak kztk korbbiak is. E kzpkori japn regk s mondk hol klnsek, meghatak, felkavarak s fennkltek, hol pedig trfsak s vaskosak is egyben.
(Mra Kiad, 1980 Ft)
|
Versike:
Iszaszaka no Ttova porszem Csirimo medataja Kedvez eljele Koto hadzsime Az j kezdetnek
Szavak (kiejts szerint rdtak!):
csidori: kis termet vizimadr,lille erikae o szuru : a gallr megfordtsa iemoto:nagymester jdzso :kjn,prostitult koto 13 hros ngyszglet alak hrfa szakura:cseresznyevirg szeppun:csk tabi:ktujjas zokni ,a papucsukhoz
Mg egy kis vers:
Sake no hitocu ga En no hasi
Egy cssze szak a bartsg kezdete
s mg egy:
Ume no mi mo A szilvafk is Irozuku koro ja Ds bborba borulnak Szacuki ame Ks tavasszal
Ez egy Kauto els versszaka.
Ezekhez kapcsoldik egy gskrl szl knyv, Liza Dalby: A cseresznyevirgok hlgye, alcm: A titokzatos gsk
Japn (Nippon/Nihon 日本, az irodalomban: „a Felkel Nap Orszga”) egy kelet-zsiai orszg, a Csendes-cen s a Japn-tenger kzti szigetcsoport, a Koreai-szorostl keletre.
A japn Nippon szt blyegeken s a nemzetkzi sportesemnyeken hasznljk, ugyanakkor a Nihon szt elssorban Japnban. A Yamato sz az si Japn neve, amelyet elszr Nara emltett az 5. szzadban.
Japn trtnete
A legenda szerint Japnt az i. e. 7. szzadban alaptotta Jimmu csszr. A knai rsrendszer s a buddhizmus az 5-6. szzadban terjedt el, ezzel a knai kultra hatsnak hossz korszaka kezddtt meg. A csszrok szimbolikus vezetk voltak, ugyanakkor az igazi hatalom leggyakrabban a nemessg, a rgensek vagy a sgunok (katonai kormnyzk) kezben sszpontosult.
A 16. szzadban portugl, holland, angol s spanyol kereskedk szlltak partra Japnban, keresztny misszionriusokkal. A 17. szzad els felben a japn sguntus gyantotta, hogy az eurpaiak egy katonai hdts rgyn hatoltak be az orszgba, gy megszaktott minden kapcsolatot az idegenekkel, nhny knai s holland kereskedcsoport kivtelvel, akikkel Nagasakiban (pontosabban Dejima szigetn) zleteltek. Ez az nkntes elszigeteltsg 200 vig tartott, amg Matthew Perry parancsnok erszakkal benyomult Japnba s megnyitotta kapuit a Nyugat eltt az 1854-es Kanagawa-egyezmny alapjn.
Nhny v alatt az jra kiptett kapcsolat a Nyugattal, teljesen tformlta a japn trsadalmat. A sguntus leksznt, a csszrok jra tvettk a hatalmat. Az 1868-as Meiji-restaurci szmos nyugati tpus reformot vezetett be. A feudlis rendszer megsznt, gazdasgi, szocilis s katonai reform jelent meg. Ezek a vltozsok nagyon ers ambcival ruhztk fel Japnt, gy viseltek hbort Kna (1895), Oroszorszg (1905) ellen, amelyben megkaptk Koret, Tajvant s ms terleteket.
A 20. szzadtl kezdve Japnban egyre fokozdott a katonai terjeszkeds fel val trekvs, gy kvetkezett be Mandzsria lerohansa, a msodik japn-knai hbor (1937) s vgl 1941-ben a Pearl Harbor elleni tmads, amely belesodorta Japnt a II. vilghborba. Vgl Japnt legyztk 1945-ben, amikor az amerikaiak kt atombombt dobtak le Hirosimra s Nagaszakira, majd 1945. szeptember 2-n kapitullt. A hbor utni Japn 1952-ig maradt az Amerikai Egyeslt llamok gymsga alatt, ettl kezdve azonban gazdasgi lete jbl megszilrdult s letsznvonala megntt.
llamszervezet
Lsd: Japn politikja
Japn alkotmnya 1945. mjus 3-n lpett hatlyba. Japnban alkotmnyos monarchia van ktkamars parlamenttel, amelynek neve Kokkai vagy dita. A vgrehajt hatalom a Kabinet kezben van, amely a parlamentnek felels. A trvnyhoz hatalmat a ktkamars parlament gyakorolja, amelynek 480 tag alshzt (Shugi-dans ) ngy vre, 247 tag felshzt (Sangi-dans) pedig hat vre vlasztjk. Az alshz a Kpviselhz, a felshz a Tancsosok Hza nevet viseli. Az alkotmny rtelmben a csszr az llamf, de kormnyzati hatalommal nem rendelkezik. nevezi ki a miniszterelnkt (a parlament ajnlsai alapjn). A japn prefektrk ln a vlasztott kormnyzk llnak. A brsgi szervezet ln a 15 tag Legfelsbb Brsg ll, amelynek tagjait a Kabinet, elnkt a csszr nevezi ki. A brsgoknak ngy tpusa van: fels-, krzeti-, csaldjogi, ill. csekly perrtk gyekben tlkez brsg.
A vlasztsra minden 20. letvt betlttt llampolgr jogosult.
Rgik
- Hokkaido - nagyobb vrosok: Sapporo s Hakodate
- Tohoku - nagyobb vrosok: Sendai s Fukushima
- Kanto - Tokyo, Kawasaki s Yokohama
- Chubu - Nagoya
- Kansai -Osaka, Kyoto, Nara s Kobe
- Chugoku - Hiroshima s Okayama
- Shikoku - Matsuyama s Takamatsu
- Kyushu - Fukuoka, Kitakyushu s Nagasaki
- Okinawa szigetsor Taiwanig. Az egyetlen nagyvros Naha
Fldrajza
Lsd: Japn fldrajza
Japn a Kuril-szigetektl s Szahalintl Tajvanig hzd, mintegy 3900 szigetbl ll Japn-szigetvilgban fekszik. Legfontosabb szigetei -D-i irnyban Karafuto (Jp. 1679-1875), Hokkaido, Honshu (a legnagyobb a fszigetek kzl), Shikoku s Kyushu. Mairuppo a Kuriru-szigeteken (retto vagy shoto) tbb mint 800 km-re szakkeletre tallhat Hokkaido-tl; Okinawa pedig a Ryukyu-szigeteken tbb mint 600 km-re dlnyugatra fekszik Kyushu-tl.
Az orszg 73%-t hegyek, hegyvonulatok bortjk, amelyek tvelnek a fszigeteken. A legnagyobb japn hegy a Fudzsi (Fujisan), 3776 m magas. Oyakobayama hval bortott cscsa (2337 m) a Kuriru-szigetek szaki rszn, kzvetlenl a tengerbl emelkedik ki. Kevs mezgazdasgilag megmvelhet fldterlettel rendelkezik. Mivel Japn vulkanikus znban fekszik, heves szeizmikus rengsek s vletlenszer vulkanikus tevkenysgek rezhetek az egsz orszg terletn. A nagy s rombol erej fldrengsek rendszeresen elidzik a cunamikat. Ezenkvl Japnnak szmos melegviz termszetes forrsa is van.
-D-i kiterjedse miatt Japnban nagyon vltozatos ghajlat alakult ki. Az szaki Sapporon a nyr enyhe, a tl hossz s hideg, rendkvl ers havazssal. Tokyo, Nagoya, Kyoto, Osaka s Kobe vrosokban - Honshu kzps s nyugati terletein - arnylag enyhe a tl, kevs vagy egyltaln nem esik h, a nyr meleg s csapadkos. Hakata - a Kyushun - enyhe tllel s rvid nyrral jellemezhet, ugyanakkor Okinawa szubtropikus jelleg. A Kuril-szigeteket vastag kd takarja, amely rattach /attached to Nemuro, amelyhez 5 'gun' tarozik: Kunashiri, Etorofu, Uruppu, Rakkoshima s Choka.
Japn -D-i irnyba haladva tz rgira oszlik: Hokkaido, Hokuriku, Kanto, Chubu, Kinki (amit Kansai-nak hvnak), Chugoku, Shikoku, Kyushu s Okinawa.
Lsd mg: Japn vrosok
Gazdasga
A kormny s az ipar szoros egyttmkdse, erteljes munkaetika, a magas szint technolgia s az sszehasonlthatan alacsony vdelmi kiadsok (GDP) 1%-a) tettk lehetv, hogy Japn kivteles sebessggel vlhasson az USA mgtt a vilg msodik gazdasgi nagyhatalmv.
A gazdasg figyelemremlt jellegzetessgei a gyrt cgek, valamint beszlltik s disztribtoraik szoros egyttmkdse keiretsu nev csoportokban; az erteljes vllalategyestsek, illetve a vrosi munks rteg egy rsznek jr letreszl alkalmazs lehetsge. Ezen jegyek legtbbje eltnben van, habr a gazdasg jelenleg stagnl.
Az ipar, a gazdasg legfontosabb gazata nagyban fgg az importlt nyersanyagtl s zemanyagtl. A jval kisebb mezgazdasgi gazat igen tmogatott s vdett, mikzben a Fld egyik legnagyobb termterletvel rendelkezik. Nagyrszt nellt rizst tekintve, ms termnyek kb. 50%-t knytelen importlni. Japnhoz tartozik az egyik legnagyobb halszterlet, s 15%-t foglalja le az sszfogsbl. Hrom vtizeden keresztl a gazdasgi nvekeds kivteles volt: 10% az 1960-as, 5% az 1970-es s 4% az 1980-as vekben. A nvekeds lelassult az 1990-es vekben nagyrszt a 80-as vek tlzott befektetsei, msrszt tzsdei tnyezk miatt. A kormny azon trekvsei, melyek szerint a gazdasgi nvekeds visszalltsra trekedett, kevs sikert rtek el, s ksbb mg inkbb visszaestek a mutatk ksznheten az USA s az zsiai gazdasg hasonl irnyai miatt. Tovbb a cskken szletsi rta azon felvetseket szlte, miszerint szksg lenne tbb kpzett bevndorlra, ha Japn fent akarja tartani jelenlegi termelsi szintjt. Az olcs munkaer igazi fellendlst okozott fleg a vilg minden tjrl rkez l-cseredikok miatt.
A belakhat terlet zsfoltsga s a npessg elregedse kt fontos, hossz tv problma. A robotika kulcsfontossg gazdasgi tnyez, figyelembe vve a tnyt, miszerint Japn rendelkezik a vilg 720 000 dolgoz robotjaibl 410 000-rel.
Npessge
Lsd: Japn npessge
A japn trsadalom etnikailag s nyelvileg is nagyon egysges, a lakossg 99%-a a japn nyelvet beszli. A fennmarad 1% Korebl, Knbl s Eurpbl rkez emigrnsokbl ill. a Hokkaido szigetn l ainukbl (kb. 1500 f) tevdik ssze.
Vallsok
Lsd: Vallsok Japnban
A japnok tbbsge nem hisz egyetlen egysges vallsban. Sok ember - elssorban a fiatal korosztly - szembehelyezkedik a vallsokkal, amelynek oka a tudomny nagyfok fejldsben rejlik. A II. vilghbor alatt a japnok sintoistk voltak s elutastottak minden ms vallst. Manapsg nem meglep, ha egy japn miutn leteszi iskolai vizsgit, elmegy egy sinto szentlybe imdkozni. Ugyanaz az ember egy keresztny templomban hzassgot kthet s buddhista temetsben rszeslhet.
Lsd mg: Japn mitolgia, Nemeshegyi Pter jezsuita atya,
Kultra
Lsd: Japn kultrja
rdekessgek
Bkeparagrafus
A japn alkotmny tartalmaz egy bkrl szl paragrafust:
- „Egy igazsgossgon s renden alapul nemzetkzi bkre komolyan trekedvn a japn np mindrkre lemond a hborrl mint a nemzet szuvern jogrl, s az er hasznlatrl s az azzal val fenyegetsrl, mint eszkzkrl a nemzetkzi vitk intzsben. Annak rdekben, hogy e clt megvalstsa, soha nem fog fenntartani fldi, tengeri vagy lgi erket, sem ms hbors potencilt. Az llamnak nincs joga hadviselsre.”
- (A japn alkotmny 9., vilghr bkeparagrafusa)
Forrs: BOCS hrlevl, 2005. prilis 29.
Megyk
Japn 47 megybl ll.
Megyeszkhely
Japn megyeszkhelyei
- Akita, Akita megye
- Aomori, Aomori megye
- Chiba, Chiba megye]]
- Fukui, Fukui megye
- Fukuoka, Fukuoka megye
- Fukushima, Fukushima megye
- Gifu, Gifu megye
- Hiroshima, Hiroshima megye
- Kanazawa, Ishikawa megye
- Kobe, Hyogo megye
- Kochi, Kochi megye
- Kofu, Yamanashi megye
- Kumamoto, Kumamoto megye
- Kyoto, Kyoto megye
- Matsue, Shimane megye
- Matsuyama, Ehime megye
- Maebashi, Gunma megye
- Mito, Ibaraki megye
- Miyazaki, Miyazaki megye
- Nagoya, Aichi megye
- Nara, Nara megye
- Nagano, Nagano megye
- Nagaszaki, Nagaszaki megye
- Niigata, Niigata megye
- Oita, Oita megye
- Okayama,Okayama megye
- Osaka, Osaka megye
- Saga, Saga megye
- Saitama, Saitama megye
- Sapporo, Hokkaido megye
- Sendai, Miyagi megye
- Shizuoka, Shizuoka megye
- Tokushima, Tokushima megye
- Toki
- Tottori, Tottori megye
- Toyama, Toyama megye
- Tsu, Mie megye
- Utsunomiya, Tochigi megye
- Wakayama, Wakayama megye
- Yamagata, Yamagata mege
- Yamaguchi, Yamaguchi megye
- Yokohama (Kanagawa megye)
Versikk: Haru kaza ga Szojo szojo to Fuko va ucsi e to Kouo jado e Oui wa szoto e to Ume ga ka szojuru Ame ka uk ka Mama jo mama jo Kon'ja mo asita mo Icuzuke ni Sogadzsake
Magyarul:
Hozz bsget! Sgja a mjusi szl zd el a gonoszt! Susogja a szilvafa lombja Nem bnom a hvihart Mg gymbrszakt ihatom veletek Ma este s holnap s holnaputn
by:Kouta
Nanigoto mo Gjoi no ma ni ma ni Janagi Kana
Magyarul:
Brhonnan nzed Aminek tetszik az lesz A szomorfz
Kokicsia Sirbasi gsa kaikuja 1935
Mijaki hanarete Tabi no sz hitori szabisiku kisa no mado Namida kakusite Ocsa ocsa ocsa Hitocu csdai na
Magyarul:
Magnyos bcsm elmegyek messze Visszafoltott knnyek A vonatablakban csak egy cssze tet, mindssze ennyit krek. Kouta Idzsumi Kjka regnyr tollbl (1920 krl)
Japn szavak s jelentsk:
gy |
|
Ablak |
Mado |
Ajt |
To |
lom |
Yume |
Alma |
Ringo |
Asztal |
Tsukue |
Anyu |
Haha |
Apu |
Chichi |
Baba |
Ningyou |
Bcsi |
Odzisan |
Bambusz |
Take |
Barack |
Momo |
Bart |
Tomodati |
Bna, gyetlen |
Yabai |
Bocsnat |
Gomen |
Cica (macska) |
Neko |
Cseresznyefa |
Sakura |
Cseresznye |
Sakuranbo |
Cseresznyevirg-nzs (npszoks) |
Hanami |
Csillag |
Hoshi |
Dl |
Minami |
Dl (idpont) |
Ohiru |
Dlutn |
Gogo |
Dik |
Gakusei |
Ebd |
Hirogohan |
Elnzst krek |
Aisumimasen |
Ember |
Hito |
nek |
Uta |
let |
Seikatsu |
leter |
Genki |
Erd |
Mori |
Este, jszaka |
Yoru |
szak |
Kita |
tel |
Tabemono |
v |
Sen |
Fa |
Ki |
Falu |
Mura |
Farkas |
Ookami |
Fi |
Otokonoko |
F |
Kusa |
Gusztustalan |
Kimui |
Gyerek |
Okosan |
Hall |
Shinu |
Hz |
Otaku, Ie |
Helyes, aranyos |
Kawaii |
Hold |
Tsuki |
Hlye |
Baka |
Idegest |
Urusai |
Igen |
Hai |
Ital |
Nomimono |
Japn |
Nihon (Nippon) |
Kelet |
Higashi |
Knos, g |
Oshii |
Krte |
Nashi |
Ksznm |
Arigatou |
Kutya |
Inu |
Lny |
Onnanoko |
Leveg |
Kki |
Madr |
Tori |
Magyarorszg |
Hangarii |
Nem |
Iie |
Nyugat |
Nishi |
Nyugodt |
Shidzuka |
Ostoba |
Aho |
Pk |
Kumo |
Reggeli |
Asagohan |
Rizs |
Kome |
Rka |
Kitsune |
Rzsa |
Bara |
Srkny |
Ryuu |
Szerelem |
Koi |
|
| |