Zoey,avagy a hegyi vadmacska
animegirl 2006.05.07. 22:13
Zoey,aki a hegyi vadmacska gnjt kapta. Milyen az gnje?...Ksznet:
http://vadmacskak.uw.hu/s http://www.bioport.hu/allatvilag/emlosok/felis_silvestris.htm s www.sulinet.hu/tart/fncikk/Kifc/0/21663/vadmacska.htm
Eurzsiai, 6-12 kg sly, 80-100 cm hossz macskafle.Rendkvl vatos, rejtett letet l. A hzimacska kzeli rokona -De nem az ose!!! - , pontos megklmbztetsk annl is nehezebb, mert keresztezodnek. Sokszor a szakember is alig kpes eldnteni, melyik fajbl szrmaz egyedet tart a kezben. Igazi ragadoz, az ozgittol kezdve a rovarokig mindenre vadszik, s br a rgcslk alkotjk fo tpllkt, komoly krt okozhat a vadgazdlkodsban.
Ht ennek lemaradt a lba, majd egyszer megcsinlom.
- forest wildcat (English)
- chat forestier, chat sauvage(French)
- Wildkatze (German)
- gato monts, gato silvestre (Spanish)
- vairi katu, antarayin katu (Armenian)
- diwa kotka (Bulgarian)
- ghjattu volpe (Corsican)
- koka divok (Czech)
- wilde kat (Dutch) tkis cata (Georgian)
- vadmacska (Hungarian)
- gatto selvatico (Italian)
- bik (Polish)
- gato bravo (Portugese
- ) pisic-slbtic (Romanian)
- dikaja koschka (Russian)
- maka diva (Slovakian) yaban kedisi (Turkey)
- sauvadge tch (Wallon: Belgium
ltalnos jellemzik:
Testtmeg: 2–9 kg Testhossz: 50-75 cm Tpllkozs: kisebb emlsk, madarak Szaporods: 63 nap vemhessg utn 2-4 klyk
A hzimacsktl erteljesebb testfelptse s jellegzetes mintzat, bozontos farka klnbzteti meg. Erds, nylt s szikls terleteken egyarnt megjelenik, br leginkbb a kzphegysgi lombos erdket kedveli. A magashegysgekben mr ritkbb, ott, ahol a talaj 100 napnl tovbb marad meg egy vben, 50%-os hfedettsg, s a htakar vastagsga 20 cm-nl nagyobb, mr nem l meg. Fleg jszaka s szrkletkor mozog. Ragaszkodik a territriumhoz, ahol tbb tanyja van, s egy kialaktott vadszsvny-rendszerben mozog. Lesbl vadszik fleg rgcslkra, de elkapja a madarakat, hllket s rovarokat is.
Magnyosan l llat, minden egyed egy jl meghatrozott terletet birtokol, amely akr 50 hektr is lehet. A szaporodsi idszaka janur s mrcius kztt van, a nstny 2-8 napig fogkony, ha hm is kzelben van. Br ktszer is ksz a przsra a nstny egy vben (ha korn elveszti az almt), vente csak egyszer ellik, Eurpban leginkbb mjusban. A klykket a nstny 30 napos korukig szoptatja. 12 hetes korukban mr anyjukkal tartanak a vadszatokra, majd 5 hnapos korukban vlnak teljesen nllv. A nstnyek krlbell egy ves korukban, a hmek 1-2 hnappal elbb vlnak ivarrett. A vadmacskk megkzelten 15 vig lnek.
Rejtzkd letmdja miatt ritkn tallkozhatunk vele az erdt jrva. A vadmacska valaha Eurpa legnagyobb rszn elterjedt volt, de szma mr a kzpkorban ersen megfogyatkozott az ghajlat vltozsa s az intenzv vadszat miatt. Jelenleg a hzimacskval val kevereds veszlyezteti a tiszta vr llomnyt, klnsen Magyarorszgon. Egyes nyugat-eurpai vizsglatok szerint a vadmacska elhallozsok 92%-rt kzvetve, vagy kzvetlenl az ember tehet felelss (pl. gzols, csapda).
A hatalmas elterjedsi terletn tbb alfaja is kialakult. A genetikai vizsglatok alapjn az eurpai alfaj (F.s. silvestris) krlbell 250 ezer ve alakult ki a F.s. lunensis-bl. Ugyanezen vizsglatok szerint az szak-afrikai alfaj (F.s. lybica) mindssze 20 ezer ve vlt el az eurpaitl. Ez azrt meglep eredmny, mivel csak korbbi, pleisztocn kori maradvnyai ismertek az afrikai vadmacsknak. A hzimacska viszont felteheten az afrikai alfajbl alakult ki, 4-8 ezer vvel ezeltt, br sokan a tbb kzpont hziastst is lehetsgesnek vlik.
A fekete sznvltozat a vadmacsknl ritka, csak Skciban s a Kaukzus vidkn figyeltk meg, lehetsges, hogy a hzimacskval val kevereds kvetkeztben alakul ki.
Afrikai alfajai: Felis silvestris lybica - szak-Afrika Felis silvestris brockmani - Kelet-Afrika Felis silvestris cafra - Dl-Afrika Felis silvestris foxi - Nyugat-Afrika Felis silvestris griselda - Kzp-Afrika Felis silvestris jordansi - Majorka Felis silvestris ocreata - Kelet-Kzp-Afrika Felis silvestris pyrrhus - Nyugat-Kzp-Afrika
Eurpai alfajai: Felis silvestris silvestris - Eurpa Felis silvestris caucasia - Kaukzus s Trkorszg Felis silvestris grampia - szak-Skcia Felis silvestris sarda - Szardnia s Sziclia
zsiai alfajai: Felis silvestris caudata - Kaspi-tenger mellke Felis silvestris ornata - Irntl Indiig Felis silvestris shawiana - Kna s Monglia
Vilgszerte: Felis silvestris catus - Hzi macska
Fogyatkoz skt vadmacskk
A macskaflk csaldjba tartoz vadmacskk napjainkban mr csak a nyugodt, lakott vidkektl tvol es szikls-erds vidkek lakja, a sk vidkeken mr csak nagyon ritkn fordul el. Fogyatkozsuk oka az lhelyeik elvesztse, sszezsugorodsa, valamint az, hogy genetikai llomnyuk nagyon felhgult. Legjabban a Skt-felfldrl rkeztek aggaszt hrek velk kapcsolatban.
Az egy-kt szz vvel ezeltt mg gyakran elfordul eurpai vadmacska napjainkra annyira megfogyatkozott, hogy csak nhny magasabb fekvs zavartalan erdsgben tallkozhatunk velk. Ezen utols menedkek egyike volt a zord idjrs Skt-felfld, ahonnan aggaszt hrek rkeztek velk kapcsolatban. Korbban szmukat 1000-4000 kz tettk, de az Oxford Egyetem kutatsa szerint alig 400 vadmacska maradt Skciban. A hatalmas szmbli visszaesst elssorban az okozta, hogy az egyszer hzi macskval tl kzeli rokonsgban vannak.
A latinul egyszeren csak Felis silvestris nven emlegetett macskaflesg az erdsgek kzl inkbb a bkksket, tlgyeseket kedveli, de sk terletek rtereire, ndasaira is lehzdik, ha tall magnak kedvre val nyugodt lhelyet. A nyugalmon kvl msik nagyon fontos szerepet jtsz tnyez az lethelynek megvlasztsban a rendelkezsre ll kisemlsk mennyisge, amelyekbl a rgcslkat rszesti elnyben, de vzkzelben vzimadarak s halak is sokszor vgzik be karmaik kzt az letket.
Csak olyan vidkeken marad meg tartsan, ahol a tl nem tlsgosan zord. Nem a kemny mnuszokat kptelen elviselni, hanem a magas hrteg, rvid lbaibl kifolylag akadlyozza a mozgsban s a zskmnyszerzsben. Ahol a htakar vastagsga sokig 10-20 centimter marad, ott mr nem kpes boldogulni. Mgpedig azrt, mert a kutyaflkkel ellenttben nem kpes hosszasan ldzni ldozatt. Ha lesbl tmadva, kt-hrom mteres ugrsaival nem kapja el zskmnyt, akkor mr nem sok eslye van arra, hogy jl lakjon.
Az lettereik sszezsugorodsa mellett, a mr emltett, hzi macskkkal val rokonsg jelenti a legnagyobb veszlyt a vadmacskkra. A tl kzeli atyafisg miatt knnyen keresztezdik egy mssal a kt macskaflesg, ennek pedig az a kvetkezmnye, hogy vadmacska populci genetikai llomny annyira felhgul, hogy vgl mr nem lehet ket megklnbztetni egymstl. Mindezekrl persze a macskk mit sem tudnak, ha kora tavasszal eljn a pacsmagols ideje - gy nevezik a przsi idszakot - akkor a kandroknak nyilvnvalan nem szempont, hogy hzi- vagy vadmacskalny kerl a hljukba. Ezzel sajnos lass elmlsra tlik fajtjukat, viszont szaporodni muszj a Skt-felfldn s mshol is.
|