jszat
Szemlyes tapasztalatok:
Nemrg volt szerencsm kiprblni ezt a nagyszer sportot, csak ajnlani tudom mindenkinek.
Kezd szinten nem tl bonyolult a dolog, knnyedn elsajtthat, utna mr csak szorgalmas gyakorls krdse az egsz.
jszat, ahogy n tanultam egy kedves ismersmtl (ksznet rte neki):
Jobbkezeseknek!!! Balkezeseknek ellenkezen!!!
1., Mindenki vlassza ki elszr azt az jat, amivel kpes lesz lni. Klnbz erssg jak vannak, olyat vlasszunk, aminek a hrjt viszonylag knnyedn el tudjuk hzni a flnkig.
2., Utna ismerkedjnk meg a nylvesszvel. A nylvessz vgn 3 toll tallhat, 2 egyez szn, s egy klnbz. Mikor a nylvesszt az jba helyezzk, a klnbz szn toll nz majd balra.
3., Fogjuk meg az jat a bal keznkkel, a kzps rszn.
4., A nylvessz vgn lv bevgst illesszk a hrra, gy, hogy a klnbz szn toll lljon bal fel, s a nyl az j bal oldaln helyezkedjen el. A tollat a mutat s a kzps ujjunk kztt tartsuk, s a gyrsujjunkkal is fogjuk a hrt, viszont a hvelykujjunkat nem kell hasznlni, 3 ujjal fogjuk megfeszteni a hrt.
5., Most hzzuk fel az jat. A bal keznket kicsit tartsuk behajtva, meg az j hrja csnya dolgokat csinl a kezeddel. :S A hrt a flnkig kell elhzni gy, hogy egy skban legyen a msik kzzel, ne lljon pl felfel a knyknk. 3 ujjal hzzuk a hrt, azt a 4. pontban rtam.
6. Most prblj clozni - otthoni hasznlatnl a clpontnak megteszi mondjuk egy tglalap alak, kis szalmabla is – s ldd ki a nyilat!
Sikerlt? gyes vagy? Nem? Akkor itt az ideje gyakorolni! Sok sikert!!!
By Lina
(Itt Kagome ugyan nem fogja szpen a nylvessz vgt, de az jat jl tartja.)
A japn jszatrl:
Az jszat Zen mûvszete
Elõdjvel, a kyujutsuval szemben a valsgtl elvonatkoztatva , szertartsszerûen, cltblra lõnek. A kyudo a Zen igazi gyakorlsa : gyakorljt megtantja a tiszta, zavar gondolatok nlkli koncentrlsra, a clra val erõs sszpontostsra s az j mûkdtetshez szksges , leheletfinom s mgis erõtõl duzzad mozgsra.
A nylvesszõ kilõvse s az azt megelõzõ mozdulatok fzisosan koreografltak , maga a kilvs szertartsszerû. A kyudo a budo egykik leghagyomnyõrzõbb irnyzata.
Az j mintegy 180-220 cm s az als harmadban lv grbletnl markoljk meg.
Az els ryut Masatsugu Zensho alaptotta a X. szzadban. A japn jhasznlat egy szertarts, aminek pontosan kidolgozott koreogrfija van. A rgi idkben, a kyu-jutsu-nl (jszmvszet) ez a harcos flelmnek, bizonytalansgnak lekzdsre szolglt. A cl a szemlyisg semmiv reduklsa volt, hogy az jsz csak a lvs pillanatnak ljen.
Az 1500-as vektl elterjed tzfegyverek cskkentettk az j jelentsgt, s a jutsu a mai idkre do-v, kyudo-v alakult, hatsos, nfegyelmez, lleknevel eszkzz vlva. A kyudo megtantja mveljt, hogy az letben kitztt clt teljes koncentrcival, zavar gondolatok nlkl igyekezzen elrni. Fizikai ert tudjon kifejteni a tudat nyugalma megrzsvel, ltszatra erlkds nlkl (jfelhzs). Nyugodtan kitartva vrni a felhzott jjal, s megtanulni a zavar ingerek (amit a felhzva tartott j okoz a karokban) kzepette a teljes clra koncentrlst, majd a koncentrcibl az automatikus, zkkenmentes tmenetet abba az ellazult llapotba, ahol a koncentrci clja nem vsz el, csak msknt jelenik meg a tudatban.
Ez a folyamat hasonl ahhoz, mint amikor ersen gondolkozunk valamin, majd abbahagyva a gondolkodst, hirtelen, szinte magtl - a tudati passzivitsban - bevillan a megolds. Az jszatban a hr elengedse felel meg ennek, ami csak akkor lesz megfelel, ha eltte megvalsult a zavartl mentes clra val koncentrci, amit az ellazuls termszetes s szinte nkntelen fzisa kvet. Olyan ez, mint az inga, ami a maximlis kilengs utn vghelyzetbl termszetes mdon vlt t a msik irnyba.
Forrs: http://x3.hu/freeweb/frameset.x3?user=/budo&page=/kyudo/kyudo.htm
Az jszatrl, mint sportrl:
Az jszat, mint sport s a szabadidõ eltltsnek egyik formja, Angliban , a modern sportok õshazjban fejlõdtt ki pontos szablyokkal s rendszerekkel. Manapsg a vilg legtbb orszgban ûzik versenyszeren s szabadidõsportknt az jszatot. A Nemzetkzi jsz Szvetsget (Federation Internationale de Tir l' Arc = FITA) 1931-ben lengyel javaslatra hvtk letre Belgium, Svdorszg, Csehszlovkia, Franciaorszg s Lengyelorszg rszvtelvel. Haznkban a harmincas vek elejn kezdett kibontakozni az jszat, 1932ben rendeztk az elsõ orszgos bajnoksgot, a lvsz szvetsg szervezsben. Az elsõ orszgos bajnok Gelencsr Gyrgy volt. A II. vilghbor utn a sportg hazai fellendtsben nagy szerepe volt Frantisek Hadas csehszlovk vilgbajnoknak, aki nagy segtsget nyjtott a magyar jszsport jjszervezsben. A Magyar jsz Szvetsg (MISZ) 1957ben alakult meg, s 1959ben rendeztk az elsõ sszetett versenyt. Ugyanebben az vben a stockholmi vilgbajnoksgon mr a magyar versenyzõk is rszt vettek. A Magyar jsz Szvetsg viszonylag rvid fennllsa ta kitunõ eredmnyek szlettek, melyek arany betkkel rdtak be a sportg trtnetbe. A szvetsgen bell a szakgak tevkenysgt hrom szakmai bizottsg segti: a plyajsz, a terep-jsz s a vadszjsz. A Sporttrvny elõrsainak megfeleloen a Magyar jsz Szvetsg 1996. december 14-i rendkvli talakul kzgyûlsn kztestlett alakult t, a rgi nevet megtartva.
Forrs: http://www.west.hu/sagittarius/ijaszat_tort.htm
Itt rengeteg oldalt talltok, taln nlatok is van jszegyeslet, nzz utna!
http://ijasz.lap.hu/
|