Bridget.a Fekete Delfin
animegirl 2006.05.07. 23:02
Bridget a Fekete Delfin erejvel harcol..
A cetek (Cetacea) az emlsk osztlynak egyik rendjt alkotjk. A cetek rendjbe tartoznak tbbek kztt a blnk s a delfinek.
Mint minden emls, a cetek is levegt llegeznek be, tdejk van, melegvrek, utdaikat szoptatjk. A cetek szrazfldi emlsktl szrmaznak. Az evolci sorn kitnen alkalmazkodtak a vzi letmdhoz. Alakjuk ramvonalas, a halakhoz hasonl. Mells vgtagjaik uszonyokk alakultak t, hts vgtagjaikat elvesztettk. Gyakorlatilag nincs szrzetk.
A cetek nagy termet llatok. Testhosszuk kifejlett korukban fajtl fggen 1,2 – 30 m, tmegk 30 — 150000 kg. Kzlk kerl ki minden idk legnagyobb llata, a kk blna.
Fekete-fehr delfinek
- Commerson-delfin (Cephalorhynchus commersonii)
- Elforduls: Dl-Amerika dli partjai, illetve Indiai-cen.
- Mretek: 1.3-1.7 m, 35-60 kg
- Chilei delfin (Cephalorhynchus eutropia)
- Elforduls: Dl-Amerika dl-nyugati partjai, 5 s 33 kztt.
- Mretek: 1.2-1.7 m, 35-65 kg
- Benguela-delfin (Cephalorhynchus heavisidii), (C. heavisidei)
- Elforduls: Afrika dl-nyugati partjainl.
- Mretek: cc1.6 m, 40-75 kg
- Hector-delfin (Cephalorhynchus hectori)
- Elforduls: j-Zland krli vizekben.
- Mretek: 1.2-1.5 m, 35-60 kg
- Risso-delfin (Grampus griseus)
- Elforduls: Mrskelt vizekben.
- Mretek: 2.6-3.8 m, 300-500 kg
- Fraser-delfin (Lagenodelphis hosei)
- Elforduls: zsia s Kzp-Amerika kztti mrskelt vizek, a 40 s 60 kztt.
- Mretek: 2-2.6 m, 160-210 kg
- Arbiai delfin (Delphinus tropicalis)
Anatmia
A cetek szervezete a vzi letmd kvetelmnyei szerint alakult t. Mells lbaik uszonyokk alakultak. Hts lbaik teljesen elcskevnyesedtek, kvlrl nem lthatak. Farkuk vgn a halakhoz hasonl, de vzszintes lls farokuszony fejldtt ki. A legtbb cetfajnak htuszonya is van.
Brk alatt vastag zsrrteg van, amely rszben energiatartalkul, rszben hszigetelsknt szolgl. Szvk ms emlskhz hasonlan kt kamrbl s kt pitvarbl ll.
A fejk tetejn lev orrnylson t llegeznek. A szilscetelnek kt, a fogasceteknek csak egy orrnylsuk van. Amikor az llat a felsznre emelkedve kifjja a levegt, a kicsapd pra jellegzetes alak felhje lthatv vlik. Kpesek hossz ideig (az mbrs cet tbb, mint 120 percig) levegvtel nlkl a vz alatt maradni. Lgzsk nem automatikus, emiatt csak gy kpesek aludni, hogy agyuk egyik fltekje mindig ber llapotban marad.
letmd
A cetek valamennyien ragadozk, de egyes fajok mikroszkopikus planktonnal, msok nagytest llatokkal tpllkoznak.
Szaporods
A nstny cetek egyszerre csak egy utdnak adnak letet, s azt hossz ideig (egyes fajok tbb mint egy vig) szoptatjk. Az anyallat s utdja kztt ers rzelmi kapcsolat van. Az ivarrettsget a cetek ltalban ksn, 7—10 ves korukra rik el.
A hm nemi szervei a testregen bell helyezkednek el, ami szskor a kzegellenllst cskkenti. A legtbb cetfajnl nem alakulnak ki lland prok. A nstnyek egy przsi idszak alatt gyakran tbb hmmel is prosodnak. Az jszltt llat farkval elre jn a vilgra, ez cskkenti a fullads veszlyt. Az anyallat szoptatskor aktvan prseli ki a tejet emljbl.
Evolci
A cetek valamennyien szrazfldi emlsk leszrmazottjai, seik valszinleg a prosujj patsok rendjbe tartoztak. 50 milli ve trtek vissza a tengerbe.
A cetek s az ember
A cetek vdelme
A legtbb nagytest cetfaj a cetvadszat hatsra ma veszlyeztetett llatnak szmt. A legnagyobb veszlyben azonban lhelyk vltozsa miatt a folyami delfinek vannak. A delfinek ltal lakott folykat legnagyobb mrtkben az ember gazdasgi tevkenysge, az ntzs s energiatermels cljait szolgl duzzasztgtak ptse veszlyezteti. gy pldul a Knban a Jangce folyn pl gtak veszlyeztetik a baiji fennmaradst. Az Irrawaddy s a Mekong folykon pl gtak a ritka Irrawaddy-delfin kipusztulst okozhatjk.
Cetvadszat
A nagytest ceteket vszzadokon t vadsztk olajukrt, hsukrt, szilikrt. Az mbrscetet a beleiben tallhat, illatszerek alapanyagul szolgl mbrrt is vadsztk. A 20. szzad kzepre a vadszat miatt tbb cetfaj majdnem teljesen kihalt. A Nemzetkzi Blnavadszati Bizottsg (International Whaling Commission, IWC) 1986-os moratriumban hatrozatlan idre megtiltotta a kereskedelmi cl cetvadszatot. A moratrium ellenre Norvgia, Izland, a Ferer-szigetek s Japn ma is folytatjk a vadszatot. Szibria, Alaszka s Kanada egyes termszeti npei ugyancsak vadsznak cetekre.
Halszat
A delfinek lett a halszat is veszlyezteti, mert az llatok vletlenl a halszok hliba kerlve elpusztulhatnak. A Csendes-cenon folytatott tonhalhalszat vente tbb ezer delfin lett kveteli. Egyes orszgokban a halszok hsukrt szndkosan is ejtenek el delfineket.
Katonai ksrletek
A haditengerszet ltal mlysgi feldertsre hasznlt eszkzk krt tehetnek a cetek rzkszerveiben, s pusztulsukat is okozhatjk.
Cetek a kultrban
Cetek a Bibliban
A Biblia tbbszr is emlti a ceteket. Legismertebb Jns trtnete, akit egy nagy hal nyelt le:
Az r pedig egy nagy halat rendelt, hogy benyelje Jnst. s ln Jns a halnak gyomrban hrom nap s hrom jjel. s knyrge Jns az rnak, az Istennek a halnak gyomrbl. (...) s szla az r a halnak, s kivet Jnst a szrazra
|